LT1461DHS8-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1461DHS8-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1461DHS8-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1461DHS8-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1461DHS8-3.3#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.15% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.15% 100 mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1461DHS8-3.3#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
9.6ppmrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
3.8V ~ 20V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
100 mA
Tolerance
±0.15%
Base Product Number
Temperature Coefficient
20ppm/°C