LT1461AIS8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1461AIS8-2.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1461AIS8-2.5#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1461AIS8-2.5#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1461AIS8-2.5#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.04% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.04% 100 mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1461AIS8-2.5#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
8ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
9.6ppmrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
3V ~ 20V
Part Status
Active
Current - Supply
70µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
100 mA
Supplier Device Package
8-SO
Tolerance
±0.04%
Base Product Number
Temperature Coefficient
3ppm/°C