LT1019CS8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1019CS8-2.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1019CS8-2.5#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1019CS8-2.5#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1019CS8-2.5#TRPBF
Description
IC VREF PRECISION 2.5V 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series, Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 10 mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1019CS8-2.5#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.5ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
2.5ppmrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
4V ~ 40V
Part Status
Active
Current - Supply
1.5mA
Reference Type
Series, Shunt
Current - Cathode
800 µA
Output Type
Fixed
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
10 mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Tolerance
±0.2%
Supplier Device Package
8-SO
Temperature Coefficient
20ppm/°C