LT1019CN8-4.5 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Series, Shunt Voltage Reference IC Fixed 4.5V V ±0.2% 10 mA 8-PDIP
8 PDIP
LT1019CN8-4.5
DigiKey Part Number
LT1019CN8-4.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1019CN8-4.5
Description
IC VREF SERIES/SHUNT 4.5V 8DIP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT1019CN8-4.5 Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.5ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
2.5ppmrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
6V ~ 40V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Supply
1.5mA
Reference Type
Series, Shunt
Current - Cathode
800 µA
Output Type
Fixed
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output
10 mA
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Tolerance
±0.2%
Supplier Device Package
8-PDIP
Temperature Coefficient
20ppm/°C