LT1009IS8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 1,846
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,021
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 900
onsemi
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.4% 10 mA 8-SO
LT1009IS8
DigiKey Part Number
LT1009IS8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1009IS8
Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1009IS8 Models
Category
Tolerance
±0.4%
Temperature Coefficient
35ppm/°C
Packaging
Tube
Current - Cathode
400 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
10 mA