LT1004IS8-2.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 421
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 624
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 7
In Stock: 18,704
In Stock: 2,500
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 334
Similar
In Stock: 820
Similar
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.8% 20 mA 8-SO
LT1004IS8-2.5
DigiKey Part Number
LT1004IS8-2.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1004IS8-2.5
Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1004IS8-2.5 Models
Category
Temperature Coefficient
20ppm/°C Typical
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Tube
Current - Cathode
20 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.8%