EVAL-LT8350-AZ
DigiKey Part Number
505-EVAL-LT8350-AZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVAL-LT8350-AZ
Description
EVAL BOARD FOR LT8350
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LT8350 Silent Switcher® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up or Down Evaluation Board
Category
Voltage - Output
12V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Current - Output
2.5A
Series
Voltage - Input
3V ~ 40V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck-Boost
Part Status
Active
Frequency - Switching
350kHz