DC2006A-A_View2
DC2006A-A
DigiKey Part Number
DC2006A-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC2006A-A
Description
EVAL BOARD FOR LTC38622
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LTC3862-2 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up Evaluation Board
Category
Current - Output
10A
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Input
6V ~ 36V
Packaging
Box
Regulator Topology
Boost
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Up
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LTC3862-2
Voltage - Output
50V