AD5235BRUZ250
DigiKey Part Number
505-AD5235BRUZ250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5235BRUZ250
Description
IC DIG POT 250K 16-TSSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 250k Ohm 2 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5235BRUZ250 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Tolerance
±8%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C