AD5175BRMZ-10
DigiKey Part Number
505-AD5175BRMZ-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5175BRMZ-10
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 1024 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5175BRMZ-10 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.5V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Tolerance
±15%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Number of Circuits
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C