AD420ARZ-32-REEL
DigiKey Part Number
AD420ARZ-32-REELTR-ND - Tape & Reel (TR)
AD420ARZ-32-REELCT-ND - Cut Tape (CT)
AD420ARZ-32-REELDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD420ARZ-32-REEL
Description
IC DAC 16BIT 24-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD420ARZ-32-REEL Models
Category
Reference Type
External, Internal
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply, Analog
12V ~ 32V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply, Digital
12V ~ 32V
Part Status
Active
Architecture
Sigma-Delta
Number of Bits
16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of D/A Converters
1
Package / Case
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)