MAX8878EUK28+
DigiKey Part Number
505-MAX8878EUK28+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8878EUK28+
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MAX8878EUK28+ Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
100 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 150mA (Typ)