MAX6133BASA25+
DigiKey Part Number
MAX6133BASA25+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6133BASA25+
Description
IC VREF SERIES 0.08% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.08% 15 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MAX6133BASA25+ Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
16µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
12µVrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
2.7V ~ 12.6V
Current - Supply
85µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Tolerance
±0.08%
Base Product Number
Temperature Coefficient
10ppm/°C