MAX22506EAUA+T
DigiKey Part Number
505-MAX22506EAUA+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX22506EAUA+T
Description
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8UMAX
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-uMAX/uSOP
EDA/CAD Models
MAX22506EAUA+T Models
Category
Receiver Hysteresis
250 mV
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Data Rate
50Mbps
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Type
Transceiver
Mounting Type
Surface Mount
Protocol
RS422, RS485
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)