LT PWSG-BACA-36-N626-20-S
DigiKey Part Number
475-LTPWSG-BACA-36-N626-20-STR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LTPWSG-BACA-36-N626-20-SCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LTPWSG-BACA-36-N626-20-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT PWSG-BACA-36-N626-20-S
Description
LED GREEN CLEAR SMD BOTTOM ENT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 528nm LED Indication - Discrete 3.2V 2-SMD, Flat Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT PWSG-BACA-36-N626-20-S Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.40mm L x 1.90mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
0.87mm
Lens Size
1.60mm Dia