LT E63C-ABCA-35
DigiKey Part Number
475-LTE63C-ABCA-35TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT E63C-ABCA-35
Description
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.8V 4-PLCC
Category
Lens Size
2.60mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.8V
Series
Current - Test
30mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
20°
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
520nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
3.50mm