LSG T676-P7Q7-1-0+N7P7-24-0-20-R18-ZB
DigiKey Part Number
475-LSGT676-P7Q7-1-0+N7P7-24-0-20-R18-ZBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED TOPLED 633/570 RED/GRN 4PLCC
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 633nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 4-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Green, 2V Red
Mfr
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
572nm Green, 645nm Red
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia