KT DELSS1.12-AYBZ-36-N626-20-R18
DigiKey Part Number
475-KTDELSS1.12-AYBZ-36-N626-20-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KTDELSS1.12-AYBZ-36-N626-20-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-KTDELSS1.12-AYBZ-36-N626-20-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 531nm LED Indication - Discrete 2.65V 2-SMD, Flat Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KT DELSS1.12-AYBZ-36-N626-20-R18 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
525nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.40mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.23mm x 0.60mm