KR EELP41.22-Q1S1-36-A8J8-020-R18
DigiKey Part Number
475-KREELP41.22-Q1S1-36-A8J8-020-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KREELP41.22-Q1S1-36-A8J8-020-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-KREELP41.22-Q1S1-36-A8J8-020-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 1.95V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.16mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°, 130°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
636nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.50mm