AS1374-BWLT-285
DigiKey Part Number
AS1374-BWLT-285TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS1374-BWLT-285
Description
IC REG LIN 2.85V/2.85V 6-WLCSP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 200mA, 200mA 6-WLCSP
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
85dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-UFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V, 2.85V
Supplier Device Package
6-WLCSP
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA