BLP5LA55SGXY
DigiKey Part Number
1603-BLP5LA55SGXYTR-ND - Tape & Reel (TR)
1603-BLP5LA55SGXYCT-ND - Cut Tape (CT)
1603-BLP5LA55SGXYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLP5LA55SGXY
Description
RF MOSFET LDMOS 15V TO270
Detailed Description
RF Mosfet 15 V 893 mA 520MHz 19.6dB 55W TO-270-2F-1
Category
Current Rating (Amps)
1.4µA
Manufacturer
Ampleon USA Inc.
Current - Test
893 mA
Power - Output
55W
Voltage - Rated
30 V
Surface Mount
Configuration
N-Channel
Package / Case
TO-270AA
Frequency
520MHz
Supplier Device Package
TO-270-2F-1
Gain
19.6dB
Base Product Number
Voltage - Test
15 V