ATM15-12PC-BM03_2
ATM15-12PC-BM03
DigiKey Part Number
889-3341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM15-12PC-BM03
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
EDA/CAD Models
ATM15-12PC-BM03 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.189" (30.20mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Features
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Green
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Voltage Rating
250V