ATM15-12PC-BM01_2
ATM15-12PC-BM01
DigiKey Part Number
889-3340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM15-12PC-BM01
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATM15-12PC-BM01 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.189" (30.20mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Ingress Protection
IP67
Style
Insulation Color
Green
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Voltage Rating
250V