ATM13-12PD-GR01
DigiKey Part Number
889-ATM13-12PD-GR01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM13-12PD-GR01
Description
CONN HEADER R/A 12POS 4.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle 12 position 0.165" (4.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATM13-12PD-GR01 Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
1.378" (35.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Mounting Flange, Sealed
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Row Spacing - Mating
Ingress Protection
IP69K
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
7.5A