ATF13-6P-BM31
DigiKey Part Number
889-ATF13-6P-BM31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-6P-BM31
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.174" (4.42mm)
EDA/CAD Models
ATF13-6P-BM31 Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
1.488" (37.80mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Copper Alloy
Pitch - Mating
Features
Board Lock, Mounting Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250VDC