ATF13-6P-BM13
DigiKey Part Number
889-ATF13-6P-BM13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-6P-BM13
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.174" (4.42mm)
EDA/CAD Models
ATF13-6P-BM13 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.843" (21.41mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250VDC