ATF13-2P-BM03
DigiKey Part Number
889-ATF13-2P-BM03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-2P-BM03
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.213" (5.40mm)
EDA/CAD Models
ATF13-2P-BM03 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.709" (18.00mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Board Lock
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250VDC