AT15-12PC-BM17_2
AT Series™ Connectors Overview
AT15-12PC-BM17
DigiKey Part Number
AT15-12PC-BM17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT15-12PC-BM17
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
EDA/CAD Models
AT15-12PC-BM17 Models
Category
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Mfr
Insulation Height
1.378" (35.00mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish - Post
Gold
Features
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250V