AT13-12PC-BM16_2
AT Series™ Connectors Overview
AT13-12PC-BM16
DigiKey Part Number
889-3322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT13-12PC-BM16
Description
CONN HEADER R/A 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position
EDA/CAD Models
AT13-12PC-BM16 Models
Category
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Mfr
Insulation Height
1.390" (35.30mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250V