AHDPBS-18-002
DigiKey Part Number
889-2562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHDPBS-18-002
Description
CONN BACKSH SZ18 BLK 1 7/16-12
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Black Connector Backshell 1 7/16-12 UN 18
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AHDPBS-18-002 Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Amphenol Sine Systems Corp
Material
Thermoplastic
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Features
Strain Relief
Type
Backshell
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Cable Opening
0.571" ~ 0.709" (14.50mm ~ 18.00mm)
Includes
2 pcs - 1 Backshell, 1 Compression Nut
Diameter - Outside
1.551" (39.40mm)