TLL157-B-1000-90
DigiKey Part Number
5333-TLL157-B-1000-90TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLL157-B-1000-90
Description
SEN LVL LIQ CURRENT 4MA / 20MA
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Current 4mA ~ 20mA Output 1" BSPT, 5-Hole SAE
Category
Output Configuration
4mA ~ 20mA
Manufacturer
Amphenol Rochester Sensors
Current
15 mA
Series
Switch Actuation Level
39.370" (1000mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
1" BSPT, 5-Hole SAE
Part Status
Active
Material - Housing & Prism
316 Stainless Steel, Nylon 66
Type
Liquid
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Output Type
Current
Voltage Rating
9V ~ 36V