ESLM12200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 662
Datasheet
Image for ESLM12200 is not available
ESLM12200
DigiKey Part Number
ESLM12200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESLM12200
Description
TERM BLK 12P SIDE ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
12
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
13.5 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V