Image for ELVH03500 is not available
ELVH03500
DigiKey Part Number
ELVH03500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELVH03500
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.360" (9.14mm)