ELFB11230
DigiKey Part Number
APC1222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELFB11230
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Current - UL
15 A
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
125°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Female Sockets
Features
Interlocking (Side), Retention Latches
Number of Positions
11
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
11
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.123" (3.12mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.391" (9.93mm)