SDB-15PMMP-SL8001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 28
Datasheet
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
SDB-15PMMP-SL8001
SDB-15PMMP-SL8001
SDB-15PMMP-SL8001
DigiKey Part Number
1754-1140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDB-15PMMP-SL8001
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SDB-15PMMP-SL8001 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C