MSAS-12PMMS-SF8002
DigiKey Part Number
1754-MSAS-12PMMS-SF8002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSAS-12PMMS-SF8002
Description
M SERIES, M12, 1.5A, 12 PINS, RE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1.5A
Shell Size - Insert
M12-12
Voltage Rating
30VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C