M12A-12PMMS-SF8001
M12A-12PMMS-SF8001
M12A-12PMMS-SF8001
DigiKey Part Number
1754-1032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-12PMMS-SF8001
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Tray
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
30VAC/DC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C