M12A-12PFFP-SF8002
DigiKey Part Number
M12A-12PFFP-SF8002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-12PFFP-SF8002
Description
M12 PANEL PCB CONN
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
30VAC/DC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C