HDB-15BFFA-SL7001
DigiKey Part Number
HDB-15BFFA-SL7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDB-15BFFA-SL7001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Dielectric Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C