PT02E-14-19S(023)
DigiKey Part Number
339-PT02E-14-19S(023)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT02E-14-19S(023)
Description
MIL-26482 MS/PT/CMB RECEPT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
19
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-19
Voltage Rating
600VAC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C