VP0265540000G
VP0265540000G
VP0265540000G
DigiKey Part Number
VP0265540000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VP0265540000G
Description
TERM BLK 2P SIDE ENT 10.16MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VP0265540000G Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
2
Clamp Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Pitch
0.400" (10.16mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
2.15 Nm (19 Lb-In)
Current
65 A
Screw Thread
M4.5
Voltage
300 V