VM0875500000G
DigiKey Part Number
609-4195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM0875500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
1-2.5mm²
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
8
Screw Size
M2.5
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Pressure Clip
Housing Material
Thermoplastic Resin
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
1.083" (27.51mm)
Current - UL
10 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V