VK0331500000G
DigiKey Part Number
609-4240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VK0331500000G
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Header Orientation
45°
Insulation Height
0.433" (11.00mm)