VI0801550000G
VI0801550000G
VI0801550000G
DigiKey Part Number
609-3933-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VI0801550000G
Description
TERM BLK 8POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
8
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
16 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V