Image for TJ1151530000G is not available
TJ1151530000G
DigiKey Part Number
TJ1151530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ1151530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-2.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
11
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
11
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Screw Size
M3
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
7-8mm
Termination Style
Screw
Contact Material
Copper
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Material
Thermoplastic
Current - IEC
20A
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Voltage - IEC
300 V
Base Product Number
Current - UL
20 A