HW0370500000G
DigiKey Part Number
609-4580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW0370500000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Wire Strip Length
8-9mm
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic Resin
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
10 A