HA0271500000G
HA0271500000G
HA0271500000G
DigiKey Part Number
609-4537-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HA0271500000G
Description
TERM BLK 2P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
16-26 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Packaging
Bulk
Features
Lever Actuated
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
6 A
Base Product Number
Voltage
300 V