D38999/24WG39PN
DigiKey Part Number
1178-D38999/24WG39PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/24WG39PN
Description
JAM NUT RECEPTACLE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
39
Ingress Protection
Environment Resistant
Grade
Military
Features
Self Locking
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Shielding
Shell Size - Insert
21-39
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Shell Size, MIL
G
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C