AZ971-1A-24D
DigiKey Part Number
3385-AZ971-1A-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ971-1A-24D
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 45A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Manufacturer
American Zettler
Must Release Voltage
1.44 VDC
Series
Operate Time
5 ms
Packaging
Box
Release Time
3 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Coil Type
Non Latching
Termination Style
PC Pin
Coil Current
66.3 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
45 A
Coil Resistance
362 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max