AZ8462P2-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 38
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
AZ8462P2-12
DigiKey Part Number
3385-AZ8462P2-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ8462P2-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
American Zettler
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CUR, UL
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA